Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Obecný hasičský zbor

 

Znak HZ

História DHZ

 

 

 DHZ založili v roku 1900. Jeho prvým veliteľom bol Karol Németh, zamestnaním kováč. V období predmníchovskej republiky sa o rozvoj hasičstva v obci zaslúžili:
Kamil Smutný, notár, ktorý bol predsedom DHZ a velitelia Michal Dorók, Karol Záhon a Gejza Meszáros. Zbor bol dobre technicky vybavený a vycvičený. Mal dve ručné štvorkolesové striekačky, zúčastňoval sa i organizoval obvodové cvičenia. V roku 1930 sa zúčastnil lokalizácie väčšieho požiaru v obci, keď na hlavnej ulici zhoreli 4 domy a hospodárske staviská.

     Po II. svetovej vojne sa činnosť DHZ obnovila najmä zásluhou Gejzu Meszárosa. Už v roku 1948 mal motorovú striekačku PS 8. V roku 1950 sa stal veliteľom DHZ a predsedom MJ Čsl. Zväzu hasičstva Ján Kováč, veľmi obetavý funkcionár v miestnom, okresnom i krajskom meradle spolu s ďalšími funkcionármi Jánom Gyuricsicsom, Ondrejom Červenákom, Jozefom Šulokom, Štefanom Mešterom zaslúžili sa o rozvoj požiarnej ochrany v obci. Základná organizácia i VDPZ patria medzi popredné v okrese. Pravidelne sa zúčastňujú obvodných i okresných kôl športovej .súťaže PD. Najväčší úspech dosiahlo družstvo dorastu, ktoré postúpilo až na celoslovenskú súťaž v Gerlachove a umiestnili sa na 11. mieste. V práci s mládežou dosiahli dobré výsledky učitelia Karol Straka a Ján Bolha.

     V roku 1956 postavili novú požiarnu zbrojnicu, kde sú priestory aj pre kultúrno spoločenskú činnosť. VDPZ má modernú techniku, v roku 1957 dostal motorovú striekačku Tatra 805, 1969 ZIL 1988 Škodu 706.
Za vynikajúce výsledky v práci dostala MJČSPO v roku 1967 vysoké ocenenie „čestnú zástavu UVČSPO“.

      V roku 2000 bol zvolený za veliteľa DHZ Kalina Gabriel a predsedom sa stal Karas Ľubomír. Strojníkmi boli Rézmüves Vojtech, Gyuricsics Ladislav, v roku 2004 bol na krátku dobu za predsedu zvolený Lašák Ľubomír, ktorého v roku 2006 vo funkcii nahradil Rézmüves Dominik a za pokladníka bola zvolená Négyesiová Beáta.
DHZ sa aktívne zapája do hasičských súťaží a je vždy zásahu schopná, za čo bola v rokoch 2008, 2009, 2010 a 2011 vyznamenaná za najpočetnejšiu účasť na zásahoch v okrese. V roku 2011 má DHZ 30 aktívnych členov. Vlastní techniku Škoda CAS 25 a PPS-15.


 


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka